A megfelelő szájhigiénia és a fogak egészségének ellenőrzése számos komoly problémától óvhat meg minket. Azonban mindenkinél eljöhet az a pont, amikor fogorvosi segítségre van szükség. Mik a leggyakoribb fogászati beavatkozások?
Ahhoz, hogy tudjuk, milyen kezelésre van szükség, azt is látni kell, milyen tünetek esetén kell felkeresni a fogorvost.
A fogászati kezeléseknek ugyanis több fajtája is lehet. A továbbiakban a leggyakoribb fogászati beavatkozásokat mutatjuk be, illetve azt is bebizonyítjuk, hogy a prevenció nagyon fontos!
Mikor érdemes fogorvoshoz fordulni?
Sokan már csak akkor mennek el a fogorvosi rendelőbe, ha valóban nagy baj van. Azt azonban tudni kell, hogy vannak olyan árulkodó tünetek, amelyek előrevetíthetik valami komolyabb probléma kialakulását.
Ilyen tünetek lehetnek:
- fogínyvérzés,
- fájdalom a szájban,
- kellemetlen lehelet,
- fogkő,
- elszíneződés,
- túlérzékeny fogak,
- lyukas fog.
Ezek természetesen már az előrehaladottabb problémát jelentik.
Célszerű fél évente fogászati szűrésen részt venni ahhoz, hogy megelőzzük a fenti problémákat, és az ezekkel járó további beavatkozásokat.
Milyen típusú beavatkozások vannak?
A fogászati beavatkozásoknak több típusa is van. Van, aki egy konkrét problémát szeretne megoldani, esetleg preventív jelleggel látogatja meg a fogorvost. És van, aki esztétikai beavatkozásra érkezik a rendelőbe.
Egészségügyi fogászat
Az egészségügyi fogászatra már egészen kisgyermekkortól szükség van. Illetve fontos egészségügyi beavatkozás a kismamákat érintő fogászati ellenőrzés is.
Ha konkrét tünet miatt keresi fel a rendelőt a páciens, vagy az esedékes szűrés miatt érkezik a fogorvoshoz, azt szintén ide sorolhatjuk.
Esztétikai fogászat
A fogászatnak létezik egy esztétikai oldala is: ilyen például a fogfehérítés, vagy a fogékszer felhelyezése is.
Mik a leggyakoribb beavatkozások?
Rendelőnkben számos kezelést igénybe vehetnek a pácienseink, azonban van 6 olyan beavatkozás, amelyre leginkább igényt tartanak a hozzánk érkezők.
Lássuk, melyek a leggyakoribb fogászati beavatkozások!
Fogtömés
A fogszuvasodás gyakori probléma, amely világszerte számos gyermeket és felnőttet érint. A szénhidrát lebontása során savat képző baktériumok felelősek a lyukakért, amelyek a fog elvesztéséhez is vezethetnek.
Ha a szuvasodás a fog mélyebb rétegeit is érinti, a fog erre már fájdalommal reagálhat: sokan csak ilyenkor keresik fel a fogorvosukat.
Ha lyukas foggal állunk szemben, legtöbb esetben a fogtömés jelenti a megoldást. Ma már modern és észrevehetetlen tömésekkel dolgozunk. Ilyen a kompozit tömés is, amely nem csak a fog eredeti alakját, hanem annak színét is visszaadja.
Rendelőnkben mindez helyi érzéstelenítéssel, egyetlen alkalommal történik, és teljesen fájdalommentes.
Ha többet is szeretne tudni a fogtömésről, itt minden információt megtalál!
Fogfehérítés
A leggyakrabban igénybe vett esztétikai kezelés a fogfehérítés. Az elszíneződött fogsor sokaknak letörheti az önbizalmát, ezért nem is csoda, ha olyan sokan igénybe szeretnék venni ezt a lehetőséget.
Rendelőnkben 3×20 perc fájdalommentes kezelést követően ragyogó fogsorral távozhat páciensünk. Sőt, akár otthon is elvégezhető az eredményes fogfehérítés.
Persze, mint a legtöbb fogászati beavatkozásnak, ennek is megvannak a maga szabályai. Érdemes betartani a fehérítést követő kéréseket.
Foghúzás
Gyakran előfordul, hogy az adott fog “menthetetlen”, vagy a páciens egészségének érdekében jobb, ha foghúzásra kerül sor.
A beavatkozás a megfelelő kezekben fájdalommentes, ha pedig a húzást követő napokban, hetekben odafigyelünk, maximálisan rendbe is jön a seb.
Ahhoz, hogy a kezelést követően nyugodtak legyünk, meg kell ismernünk a foghúzás utáni seb kezelését.
Arról, hogy mi a teendő a beavatkozás napján, valamint az azt követő napokban, itt írtunk részletesen.
Fogpótlás
A tönkrement fog sokak rémálma. Sajnos azonban előfordul, hogy a tömés nem bizonyul elegendő megoldásnak: ilyenkor fogpótlásra kerülhet sor.
Ebben az esetben szóba jöhetnek a koronák és a hidak, melyeknek több fajtája van. A fémkerámia koronák általában a nagy kiterjedésű szuvasodással vagy töméssel rendelkező fogakat, trauma által nagymértékben sérült fogakat, gyökérkezelt fogakat, illetve zománc vagy dentin fejlődési rendellenességben szenvedő fogakat érintik.
Sokan választják ezen kívül a cirkon koronát, amely ma a legmodernebb eljárásnak mondható: teljesen élethű, fémmentes, biokompatibilis és allergiamentes korona.
Az esztétikus fogpótlás menetéről innen tájékozódhat!
Gyökérkezelés
Gyakori fogmegtartó kezelés a gyökérkezelés is, melytől elsőre sokan megijednek. Ezért érdemes megismerni, hogy mi is történik velünk ilyenkor.
A gyökérkezeléskor eltávolítják a fog belsejében lévő rosszul, vagy egyáltalán nem működő ideg- és vérellátási rendszert, és gyökértömést helyeznek bele. Így a fogelvesztés és a fogszuvasodás további negatív következményei elkerülhetők.
Tehát a kezeléssel szeretnénk elkerülni a fog további sérülését, esetleges elvesztését.
Ha fájdalommentes és modern eszközökkel történő kezelést szeretne, ismerje meg, hogyan zajlik a gyökérkezelés rendelőnkben!
Fogszabályozás
Legtöbb esetben gyermekkorban javasolt megoldás, de abszolút nem ritka a felnőtt fogszabályozás sem. Éppen ezért meglehetősen gyakori fogorvosi beavatkozás.
Ennek során egy fogszabályozó készülék segítségével helyreállítjuk a fogak esztétikai és funkcionális szerepét. Így orvosolhatóak a különböző deformitások és harapási rendellenességek is.
Tehát egyáltalán nem csak esztétikai szerepet tölt be a fogszabályozó felhelyezése, hanem egészségügyi jelentősége is magas.
Elsősorban azonban a rendezetlen fogsor és a szabálytalan fogak helyreállítása végett keresik fel rendelőnket. Ha szeretné megismerni a fogszabályozás menetét és mikéntjét, innen többet is megtudhat!
A megelőzés is fontos!
Mindig hangsúlyozzuk, hogy a kezelések mellett, habár azok rendkívül fontosak, a megelőzésre is hangsúlyt kell fektetnünk.
A rendszeres fogászati szűrés során a fogak erőssége, az egészséges szájhigiénia és a fogak egészségügyi állapota is fenntartható. Így nem kell a későbbiekben aggódnunk akkor sem, ha a fogaink genetikája nem a legjobb.
Fogászati szűrésre érdemes évente kétszer ellátogatni, ahol a fogorvos kiszűrheti az esetleges problémákat, illetve megfelelő szájhigiéniai tancsokkal is elláthat.
Ha szeretné megelőzni a komolyabb problémák kialakulását, látogasson el rendelőnkbe!
KONZERVÁLÓ FOGÁSZAT ÉS FOGPÓTLÁSTAN SZAKORVOSA
Fogszakorvos vagyok, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karán végeztem 2004-ben. Konzerváló fogászat és fogpótlástan szakvizsgámat 2007-ben szereztem.
Fogászatokon és klinikákon szerzett tíz éves tapasztalatommal saját rendelőt nyitottam, ahol a precizitás és profizmus mellett törekszünk a fájdalommentes, oldott hangulatú kezelések megvalósítására.