Ebben a cikkben minden hasznos tudnivalót összegyűjtöttünk, amit érdemes tudni a cukorbetegség és a fogászati problémák kapcsolatáról.
A magas vércukorszint valóban növeli a fogászati problémák kialakulását? A rossz fogak pedig növelik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát?
Ezekre a kérdésekre keressük a választ, illetve utánajárunk annak, hogyan lehet elkerülni a szájüregi betegségek és a cukorbetegség kialakulását.
A cukorbetegség kialakulásáról
A cukorbetegség – vagy diabétesz –a szervezetben lévő glükóz (szőlőcukor) feldolozási zavara. A glükóz egyrészt táplálkozás során jut a szervezetbe, másrészt a máj termeli, így tartva a normális vércukorszintet.
A cukorbetegek esetében azonban ez nem működik megfelelően. A sejtek a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon segítégével veszik fel a glükózt a vérből. Ha nincs megfelelő mennyiségű inzulin, akkor megnövekedik a vércukorszint.
A diabétesz kialakulásának oka tehát ez az anyagcsere probléma.
És milyen típusai vannak a cukorbetegségnek?
A cukorbetegség típusai
A cukorbetegségnek több különböző típusa van, melyek jól elkülöníthetőek egymástól. Kialakulásukban is különbségek tapasztalhatóak, így röviden bemutatjuk őket.
Az 1-es típusú diabétesz
Az 1-es típusú diabétesz legtöbbször a gyermekkorban jelentkezik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a betegéség kinőhető. A cukorbetegség nem gyógyítható, azonban megfelelő táplálkozással és életmóddal jól kezelhető.
Az 1-es típusú cukorbetegség legfontosabb jellemzője, hogy a beteg egész életében inzulinpótlásra szorul. Ennél a típusnál ugyanis a hasnyálmirigy inzulintermelése nem megfelelő.
A vércukorszint leesésekor azonnal cukrot kell bevinnie a betegnek, ha azonban túl magas a vér cukorszintre, akkor külsőleg kell inzulint bejuttatnia.
A 2-es típusú diabétesz
A 2-es típusú cukorbetegség esetén csökken az inzulin hatása a vérben, így a sejtek nem jutnak megfelelő mennyiségű glükózhoz. A szervezet kezdetben úgy reagál erre, hogy a hasnyálmirigy túltermeli az inzulint, ez azonban annak kimerüléséhez vezet.
Ez a típus általában idősebb korban jelentkezik, és nehezebben diagnosztizálható, hiszen kezdetben a beteg nem produkál tüneteket.
A betegség felismerése ugyanis csak jóval annak kialakulása után történik, és sokszor már csak az igen súlyos szövődményekre figyel fel a beteg.
A 3-as típusú diabétesz
A 3-as típusú cukorbetegség jóval ritkábban előforduló megtegedés.
Számos különböző típusa van, de a leggyakoribb a pancreatogén diabétesz. Ennek a típusnak a sajátossága, hogy a hasnyálmirigy a károsodás miatt nem tud megfelelő mennyiségű inzulint termelni.
És milyen károsodás érheti ezt a hasnyálmirigyet?
Szóba jöhet a hasnyálmirigygyulladás, de az is igen gyakori, hogy ez a szerv eltávolításra kerül, így megszűnik a szervezet inzulintermelése.
A 4-es típusú diabétesz
A 4-es típust terhességi diabétesznek is szokás nevezni, hiszen várandós, korábban nem cukorbeteg nőknél szokott jelentkezni. Ennek a betegségnek az okai leggyakrabban a terhesség alatti hormonális változások.
A terhességi diabétesz diétával igen jól kezelhető, és általában a gyermek megszületéséig tart.
És hogyan hat a cukorbetegség a fogak egészségére?
A cukorbetegek fogai könnyebben romlanak?
A nem megfelelően kezelt cukorbetegség számos egészségügyi probléma kialakulásáért lehet felelős. Nem kivétel ez alól a szájüregben kialakuló megbetegedések sem.
A cukorbetegeknél sokkal nagyobb az esélye annak, hogy a szájüregben található káros baktériumok elszaporodnak.
És hogy ez miért van?
Az egyik oka ennek az, hogy a cukorbetegek nyálmirigyei kevesebb nyálat termelnek, mint egy egészséges ember esetében. Emiatt könnyebben alakul ki szájszárazság, ami szintén segíti a baktáriumok szaporodását.
Emellett pedig a cukorbetegek nyálának – akárcsak a vérüknek – magasabb a cukortartalma.
A nyál normális esetben fontos fertőtlenítő feladatokat lát el. A diabéteszesek esetében azonban sokszor hozzájárul a fogászati problémák kialakulásához.
Milyen problémák alakulhatnak ki?
Cukorbetegség esetén milyen szájüregi problémák alakulhatnak ki?
1. Fogszuvasodás
A fogszuvasodás a kemény fogállomány végleges roncsolódása, mely a fogak szájüreggel érintkező felületén jelentkezik, és a felszínről indul. Kialakulásának okai sokrétűek, de a baktériumok kulcsszerepet játszanak benne.
A fog felszínén összegyűlő és a fogakra erősen tapadó baktériumokból jönnek létre az úgynevezett plakkok. Ezeket mechanikus tisztítással, tehát alapos fogmosással lehet eltávolítani.
És hogy miért fontos ezek eltávolítása a fogakról?
Ha a plakkok és a fogzománc közötti részen a biokémiai folyamatok miatt a pH érték a kritikus szint alá csökken (pH 5,2-5,7), akkor a zománcból ásványi anyagok oldódnak ki. Ez maga a szuvasodás.
A cukorbetegek esetében a magas vércukorszint miatt több a baktérium, így könnyebben alakulnak ki ilyen plakkok, növelve ezzel a fogszuvasodás esélyét.
Mit lehet tenni a fog szuvasodása ellen?
A fogszuvasodás kialakulása ellen – ahogy a legtöbb fogászati probléma esetén – a rendszeres fogmosás elengedhetetlen.
Emellett a fluoridtartalmú fogkrémek használata is javasolt. Ezek a fogkrémek csökkentik a lepedék lerakódásának a mértékét, így csökkentve a szuvasodás kialakulásának esélyét.
Ha azonban a szuvasodás roncsolja a fogat, az hosszútávon a fogak mélyebb rétegeiben is problémákat okozhat. A fogszuvasodás kezelése a fogtömés, amikor a szuvasodás során keletkező elhalt részt töméssel pótolja a fogorvos.
Milyen egyéb problémák alakulhatnak ki a fogak körül?
2. Fogínygyulladás
A diabéteszes betegek esetén a fogínygyulladás is könnyebben kialakulhat.
A lerakódó lepedék miatt a fogakon fogkő is létrejön. Az ebben található baktériumoknak az anyagcseretermékei pedig folyamatosan gyulladásban tarthatják az ínyt és a fogakat tartó csontokat is.
Cukorbetegség esetén az íny sokkal könnyebben begyullad. A diabétesz ugyanis roncsolja a fehérvérsejteket, amik az emberi szervezet legfőbb védelmi rendszerének, az immunrendszernek az alapjai.
A nem megfelelően működő immunrendszer következménye pedig az, hogy könnyebben alakulnak ki a baktérium által létrehozott megbetegedések.
A fogínygyulladás tünetei:
- fogíny vérzése
- az íny beduzzad
- vöröses színárnyalat
- kellemetlen szájszag
Hogyan lehet megelőzni a fogínygyulladást?
A fogínygyulladás megelőzhető a fogkő rendszeres eltávolításával. Így csökkenthető a gyulladás gyakorisága is.
Emellett természetesen fontos a rendszeres fogmosás, illetve a fogselyem használata is ajánlott, amivel a fogak közötti részek tarthatóak tisztán.
3. Szájpenész és gombás fertőzések
A szájpenész kialakulásáért a candida nevű gomba felelős. Cukorbetegeknél nagyobb eséllyel alakulhat ki ez a betegség.
És hogy miért?
A cukorbetegség kezelésére sokszor írnak fel antibiotikumos gyógyszereket a kezelőorvosok. Ezek a gyógyszerek pedig – mivel a baktériumok elpusztítása a feladatuk – a szájban lévő hasznos baktériumokat is elpusztítják.
Szájpenész tünetei:
- fehér kitüremkedések a szájüregben
- száj és torok kivörösödése
- kellemetlen íz a szájban
- szájszárazság
Mit tehetünk szájpenész ellen?
A szájpenészt különféle gombaölő gyógyszerek segítségével lehet kezelni.
A megelőzés érdekében fontos a szájhigiénia javítása és a rendszeres fogorvosi vizsgálat, hiszen így a fogászati problémák jelentős része kiszűrhető.
4. Rossz lehelet és száraz száj
A rossz lehelet kialakulását számos különböző dolog okozhatja, úgymint a dohányzás, az alkoholfogyasztás, fogászati problémák, gyomorbántalmak és rossz táplálkozási szokások is.
A cukorbetegeknél azonban szerencsére egyértelműen megállapítható, hogy a rossz lehelet a szájszárazság miatt alakul ki.
A nem megfelelően kezeld diabétesz esetén a beteg nyáltermelése csökken, így könnyen kiszárad a száj. Ennek következtében pedig megnő az olyan fertőzések kialakulásának esélye, mint a szájpenész és az afta. A cukorbetegeknél pedig ezek még súlyosabb körülményekkel járnak, hiszen ennek a betegségnek az egyik következménye a sebek a normálisnál jóval lassabb gyógyulása.
Emellett a nyál a fogak tisztításában is fontos szerepet játszik. A kevesebb nyál miatt könnyebben rakódnak le a baktériumok a fogakra. Ez pedig növeli a fogszuvasodás és fogínygyulladás kialakulásának esélyét.
Mit lehet tenni szájszárazság esetén?
A különféle szájöblítő készítmények megoldást jelenthetnek a szárazság kialakulásához. Emellett a dohányzás elhagyása is segíthet, hiszen a dohányzás köztudottan kiszárítja a szájüreget.
Ezek voltak tehát a cukorbetegség következtében kialakuló szájüregi problémák.
Fordítva is működik? Fogászati problémák miatt kialakulhat diabétesz?
A fogínygyulladásról már korábban részletesebben beszéltünk. Említettük, hogy a cukorbetegeknél könnyebben alakul ki ez a probléma.
És a fogínygyulladás következtében is kialakulhat diabétesz?
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában a fogínygyulladás is szerepet játszhat. Ennek a típusnak a kialakulásában szerepet játszanak továbbá a nem megfelelő táplálkozási szokások, illetve a hasnyálmirigy által termelt inzulinra való rezisztancia.
És mit lehet tenni ennek elkerülése érdekében?
Fogápolási tanácsok diabéteszesek számára
A cukorbetegségben szenvedők számára a megfelelő szájhigiénia rendkívül fontos. Az alábbiakban nézzük meg a legfontosabb tennivalókat, amikre oda kell figyelni ennek elérése érdekében.
1. A megfelelő táplálkozás mindennek az alapja
A cukorbetegek a legtöbb esetben speciális diéta tartására kényszerülnek. Esetükben a bevitt cukor mennyisége kritikus, hiszen a magas vércukorszint pillanatok alatt kialakulhat, ami kómához vezethet.
De nem csak a vércukorszint miatt kell odafigyelni a táplálkozásra!
Az emésztés már a szájüregben megindul. A cukorbetegeknek pedig kerülni kell a magas cukortartalmú ételeket és italokat, hiszen ezek táplálják a száüregben lévő baktériumokat.
A rendszeres vízfogyasztás is segít a megfelelő szájhigiénia fenntartásában, hiszen helyreállítja a felborult pH értéket.
2. Fontos a rendszeres fogmosás
A napi kétszeri fogmosás mindenki számára nagyon fontos. A cukorbetegeknél azonban kiemelt fontosságú, hiszen mint említettük, náluk a nyál magasabb cukortartalma miatt gyorsabban szaporodnak a baktériumok.
Akár minden étkezés után érdemes lehet fogat mosni, így minimalizálva a lepedékképződést.
Itt fontos megemlíteni, hogy a fogak közötti részeket is rendszeresen kell tisztítani. Erre a fogselyem a legalkalmasabb.
A fogkefe esetén vigyázni kell azonban, hogy puhább sörtéjűt használjanak a betegek, így csökkentve az íny felsértésének kockázatát. Hasonló okokból a szájzuhany használata szintén kerülendő.
3. A fogászati kontrollt se hanyagoljuk
A rendszeres fogászati szűrővizsgálat is elengedhetetlen. Cukorbeteg embereknél érdemes évente legalább kétszer ellátogatni a fogorvoshoz. Akut probléma esetén ez persze több is lehet.
A fogorvos óriási szerepet játszat a még nem kezelt cukorbetegség felismerésében is. Ráadásul Magyarországon egyre több a cukorbeteg, így a fogorvosok egyre több ilye nbetegség diagnosztizálásában játszhatnak szerepet.
Ha új fogorvossal találkozik a beteg, minden esetben tájékoztassa az orvost a cukorbetegségről. Érdemes lehet megadni a diabéteszt kezelő orvos elérhetőségét is, hogy konzultálni tudjanak egymással.
Ha szeretné elkerülni a komolyabb fogászati problémák – és így akár a cukorbetegség – kialakulását, érdemes a szájhigiénia és a prevenció terén is alaposan tájékozódni.
KONZERVÁLÓ FOGÁSZAT ÉS FOGPÓTLÁSTAN SZAKORVOSA
Fogszakorvos vagyok, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karán végeztem 2004-ben. Konzerváló fogászat és fogpótlástan szakvizsgámat 2007-ben szereztem.
Fogászatokon és klinikákon szerzett tíz éves tapasztalatommal saját rendelőt nyitottam, ahol a precizitás és profizmus mellett törekszünk a fájdalommentes, oldott hangulatú kezelések megvalósítására.
Időpontot foglalok