Elviselhetetlenül fáj a foga? Cikkünkben bemutatjuk a leghatékonyabb fájdalomcsillapító módszereket és megismerkedünk a fogfájás leggyakoribb okaival, hogy mielőbb megszabadulhasson a kínzó fájdalomtól.
Mi okozhat fogfájást?
Hasogat, lüktet, szúr és még számtalan formát ölthet az egyik legkellemetlenebb fájdalom, a fogfájás.
De mi lehet az oka?
Pontos diagnózist csak a fogorvostól kaphatunk egy alapos vizsgálat után, a különböző képalkotó eljárások segítségével.
Azonban a fájdalom helyéből és jellegzetességeiből, mi magunk is érezhetjük, hogy mi lehet a probléma.
Fogszuvasodás, fogbélgyulladás
A fogfájás egyik leggyakoribb okai között szerepelnek a fogbélgyulladás és a fogszuvasodás.

A fogzománc sérülése miatt, a szuvas fogak ugyanis érzékenyek lehetnek. A fájdalmat pedig ebben az esetben a fogszuvasodás következtében kialakult fogbélgyulladás okozza.
(a kép forrása: https://texasholisticdentist.com/)
De mit tehetünk?
Sajnos a fogaink a bőrünkkel ellentétben nem tud regenerálódni, így ha a fog érzékeny és fáj vagy olyan sérülést talál rajta, amely látható, mindenképpen forduljon fogorvoshoz azonnal!
Kérjen tőlünk bátran időpontot fogtömésre, hogy mielőbb kezelhessük a szuvas fogat! Így elkerülheti a későbbi, komolyabb szövődmények kialakulását.
Ha már nagyobb baj, mint egy kezdeti szuvasodás:
A fájdalom és a panaszok még tovább fokozódhatnak, ha nem fordul fogorvoshoz!
A szuvasság ugyanis áthalad a fogzománcon és a mélyebb rétegeiben a fognak már gyorsabban terjed. Hogy ne veszítse el a fogát, ebben az esetben már gyökérkezelésre lehet szüksége.
Ne aggódjon!
A tévhitekkel ellentétben rendelőnkben fájdalommentesen, modern eszközökkel végezzük a gyökérkezelést, így mellékhatásoktól mentesen menthetjük meg a beteg fogakat.
Fogágybetegség és ínygyulladás

Melyek ezek?
Ha megduzzadt a fogíny vagy vérzést tapasztalunk, mielőbb látogassunk el egy fogorvoshoz, ugyanis, ha elhanyagoljuk a tüneteket, az az íny visszahúzódásával, tasakképződéssel és akár a csont pusztulásával, így pedig a fogak elvesztésével is járhat.
A fogvesztés pedig sajnos egy valós veszély.
Egy hazai felmérés szerint Magyarországon, a 2000-es évek adatai szerint, a felnőtt lakosság 35-44 éves korosztályában a fogvesztés előfordulási gyakorisága 1,9%, míg a 65-74 évesek körében a fogatlanság mértéke 14, 8 %.
A legfontosabb azonban itt is megelőzés!
Rendszeres fogászati szűrővizsgálatokkal és a fogkő szakszerű eltávolításával megakadályozhatjuk a betegség kialakulását.
Mi okozhat még fogfájást?
Egy rosszul elhelyezett korona vagy egy letört fog is okozhat erős fájdalmakat, ilyenkor a leggyakrabban éles fájdalmat érzünk.
Meglepő módon az éjszakai fogcsikorgatás is állhat a fájdalom hátterében, szintén éles, hasító fájdalommal kísérve.
Ha a fenti okok egyike sem vitte közelebb a válaszhoz, az alábbi okok is gyakran vezethetnek kellemetlen fájdalomhoz:
- Sérült fogtömések
- Bölcsességfogak növekedése vagy a bölcsességfogak okozta problémák, gyulladás
- Idegi eredetű fájdalmak (neuralgiák)
- A foggyökér körüli szövetek gyulladása
- Tályog
Hogyan csillapítható a fogfájás otthon?
Fontos, hogy amint lehetőségünk adódik, keressünk fel egy fogorvost!
De mit tehetünk, ha az éjszaka közepén vagy esetleg hétvégén kell megbirkózni a szörnyű fájdalommal?
A leghatékonyabb segítség:
A jeges borogatás
Az egyik leggyorsabb otthoni fájdalomcsillapító otthoni módszer a jeges borogatás.
Hogyan csináljuk?
Tegyünk néhány jégkockát vagy egy jégakut egy nejlonzacskóba, majd keressünk egy vékony törölközőt, kendőt vagy egy konyharuhát és tegyük a fájó fogra.
(a kép forrása: https://vitalrecord.tamhsc.edu/)
Ha nincsen kéznél jégkocka, egy zacskó mirelit zöldség is megteszi, a fő, hogy nagyjából 5 percig tartsuk a fájdalom helyén.
Ha érezhetően nem javul a helyzet, ismételjük meg a műveletet 10 percenként.
Gyógynövények és teák a kínzó fájdalom ellen
A fekete tea csersav tartalmának köszönhetően gyulladáscsökkentő hatása lehet. Így a meleg fekete tea filterével enyhíthetjük a kellemetlen érzést. Ehhez egy rövid ideig helyezzük a fájó fogra.
A borogatást akár langyos kamilla- vagy zsálya teába mártott vatta darabbal is megtehetjük.
Mire jók ezek a gyógynövények?
A száj és fogíny, valamint a torok nyálkahártyájának gyulladásai esetében is enyhülést adhatnak.
De jó választás lehet még a menta is, hasonlóképpen használva, ugyanis gyulladáscsökkentő és érzéstelenítő hatással bír.
Az óvatos és kíméletes fogmosás is segíthet
Ha a probléma gyökere a a visszahúzódó fogíny és ennek köszönhetően fogaink érzékenyek, segíthet, ha finoman, óvatosan megmossuk a fogainkat.
Vigyázzunk arra, hogy a fogkefe sörtéi ne legyenek nagyon durvák és ügyeljünk a helyes fogmosási technikára is.
Mit tehetünk, ha továbbra is kínzó a fájdalom?
Ha nem ereszt a fájdalom, számos olyan vény nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszer létezik, amelyek átmenetileg enyhülést hozhatnak.
Melyiket használjuk?

Biztosan jó ötlet a fájdalom otthoni csillapítása? Mikor forduljunk orvoshoz a fogfájással?
A legfontosabb, amit jó ha tudunk:
Ha a fogfájás okát nem szüntetjük meg, a fájdalom vissza fog térni!
Ezért nagyon fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljunk, legfőképp abban az esetben, ha a fájdalom már elviselhetetlenül erős. De akkor is azonnal keressünk fel egy szakembert, ha fülfájás vagy láz is jelentkezik a fog fájdalma mellett.
Sajnos az otthoni módszerekkel csak ideig-óráig tudjuk késleltetni a orvos látogatását, így fontos, hogy amint lehet, rá kell szánnunk magunkat, hogy szakemberhez forduljunk.
Kérjen hozzánk bátran időpontot még ma, ha fájdalom gyötri, hogy mielőbb szakszerűen megszüntethessük azt és a mögötte húzódó problémát!
Az időben kezelt fogfájással ugyanis hatékonyan elkerülhetjük a további kellemetlen szövődmények kialakulását.
Ha megérkezik a rendelőbe, a pontos diagnózis felállításához pedig sok segítséget adhat az önt kezelő orvosnak, ha minél több információt oszt meg részletesen a fájdalmának helyéről, időtartamáról, erősségéről és típusáról.
Mit tegyünk, ha gyermekünk foga fáj?
Legyen az akár csak egy szuvas tejfog, a legfontosabb ebben az esetben is, hogy mielőbb forduljunk fogorvoshoz!
(a kép forrása: https://www.foakleysaaaa.com/)
A gyermekek tejfogainak szuvasodása ugyanis sokkal gyorsabban terjedhet a fogak összetétele miatt. A zománcréteg még jelentősen véknyabb és a fogbél is nagyobb kiterjedésű lehet, így a fájdalom is hamarabb jelentkezhet.
A korai beavatkozás pedig nagyon fontos, mivel a gyermekkori tejfogvesztés a későbbi maradó fogakat is érinti.
Hogyan előzzük meg a fogfájást?
Sajnos nem lehet elégszer hangsúlyozni a rendszeres fogászati szűrővizsgálat fontosságát.
Ha egyéb okok nem indokolják, érdemes évente legalább egyszer ellátogatni egy szűrővizsgálatra és ez alól a gyermekek sem jelentenek kivételt. Vigyük el őket is rendszeres időközönként gyermekfogászatra.
(a kép forrása: https://forestbrookdental.com/)
Miért fontos ez?
A fogászati prevencióval elkerülhetünk egy esetleges gyökérkezelést, fogpótlást vagy magát a fogvesztést és más kellemetlen, hosszú és fájdalmas kezeléseket.
A fogorvos ugyanis időben felfedezhet egy esetleges fogínygyulladást vagy egy fogszuvasodást. Valamint a rendszeres szájüregi rákszűréseknek köszönhetően, amely a rutin vizsgálat része, a komolyabb elváltozások is időben felismerhetőek.
Ilyenkor hasznos tanácsokat is kapunk fogaink megfelelő ápolásáról és a szájhigiéniáról a szakemberektől, ami szintén nagyban hozzájárul, hogy fogaink minél tovább egészségesek és fájdalommentesek maradhassanak.
KONZERVÁLÓ FOGÁSZAT ÉS FOGPÓTLÁSTAN SZAKORVOSA
Fogszakorvos vagyok, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karán végeztem 2004-ben. Konzerváló fogászat és fogpótlástan szakvizsgámat 2007-ben szereztem.
Fogászatokon és klinikákon szerzett tíz éves tapasztalatommal saját rendelőt nyitottam, ahol a precizitás és profizmus mellett törekszünk a fájdalommentes, oldott hangulatú kezelések megvalósítására.