A gyermekfogászat a gyermek egészségének lényeges része: a legtöbb helyen a fájdalommentes szűrések alkalmával nem csak a tejfogak, hanem a később kialakuló maradó fogak is kiemelt ápolást kapnak.
Az első fogorvosi látogatás maradandó élmény lehet. Ráadásul a gyermekfogászat során rengeteg fontos vizsgálatra kerül sor.
De mit is jelent pontosan a gyermekfogászat, és milyen kezelések tartoznak bele ezekbe a látogatásokba?
Fontos tudni azt is, mikor érdemes először elvinni a gyermekeket a fogorvos rendelőjébe, illetve mi a helyes fogápolás gyermekkorban és babakorban.
Végül pedig mit tehet a szülő, és hogyan előzhetjük meg a fogászati problémákat?
Mit jelent a gyermekfogászat?
Gyermekek esetén nem csak türelem és játékosság szükséges, hanem a fogváltás és az egészséges szájhigiénia miatt komoly szaktudásra is szükség van.
A gyerekekben az első élmények mély nyomot is hagyhatnak, így a megfelelő fogászati rendelő kiválasztása kulcsfontosságú lehet. Korábban szerzett negatív tapasztalatok is előfordulhatnak, ezért érdemes már először olyan rendelőt választani, amely felé teljes mértékű a bizalom.
A fogorvossal való konzultáció a szülő és a gyermek szempontjából is lényeges: a kezelések során sokat számít, ha a gyermek érti, mi történik vele, és nem félelemmel gondol vissza a találkozásra.
Az állandó szűrés számos problémát előzhet meg, a hasznos tanácsok pedig a fogápolási rutin elsajátításában segíthetnek.
Milyen kezeléseket fed le a gyermekfogászat?
A tanácsadás mellett fontos kezelések is tartoznak a gyermekfogászat területéhez. Nem szükséges ahhoz probléma, hogy a szülők úgy érezzék, fogorvoshoz kell vinni a gyereküket. Sőt, bizonyos időközönként kötelező is a fogászati ellenőrzés.
Az első feladat, a fogorvostól való félelem elkerülése, vagy megszüntetése. Ezért a kötelező vizsgálatok során a teljesen fájdalommentes beavatkozásokra még nagyobb hangsúlyt fektetünk.
Fogzási panaszok kezelése
A fogzás 3-4 hónapos korban jelentkezik, és akár hetek is eltelhetnek, mikor végre áttörik a fog: ez pedig sok esetben nem kellemes érzés a babának.
A legfájdalmasabb a hátsó őrlőfogak kibújása, de sok esetben a többi fog is kellemetlen tünetekkel jelentkezik: a baba étvágytalan, sír, a fülét vagy fejét fájlalhatja, és esetenként be is lázasodhat.
Minél inkább tisztában vagyunk vele, mit tehetünk a tünetek enyhítésének érdekében, annál inkább megkönnyítjük ezt az időszakot a gyermekünknek is.

A folyadékbevitelre, a fokozott nyáltermelés végett, különösen érdemes odafigyelni: ez történhet kiskanállal, itatópohárral is.
Ha azt tapasztaljuk, hogy a házi praktikák nem elegendőek, érdemes gyermekorvoshoz vagy fogorvoshoz fordulni!
Fogszabályozás gyerekeknél
A fogszabályozás szükségessége minden esetben egyedi. Vannak olyan fogászati eltérések, amelyek szükségessé teszik a beavatkozást, ám ezeket időben kiszűrhetjük a rendszeres kontrollal.
Bizonyos rossz szokások időben kiiktatása segíthet, hogy a későbbiekben a kis fogak ne igényeljék a fogszabályozó használatát. Egy tapasztalt fogorvos röntgen nélkül is képes felmérni, hogy szükséges-e a készülék, és ha igen, milyen típusról beszélhetünk.
A tejfogak kiesését követően, a maradó fogak megjelenése következik: ezt nevezzük fogváltásnak.
Ez a folyamat genetikusan meghatározott sorrendben és időben zajlik, azonban mindezt számos előre nem látható zavaró tényező befolyásolhatja, megzavarhatja. Ilyen lehet például egy elhúzódó, tejfogból kiinduló gyulladás, ami a tejfog gyökerének normál ütemben történő felszívódását gátolhatja, ezzel azt eredményezheti, hogy a tejfog nem esik ki időben, és a feljődő maradófog rendellenes helyen, a fogsoron kívül vagy belül tör elő.
Ebben az esetben szükséges lehet a beteg tejfog eltávolítása, azaz a foghúzás.
A fogszabályozó felrakása tehát minden esetben a szakember döntésén, és a kis páciens fogainak helyzetén múlik.

Barázdazárás
A barázdazárás a maradó fogak áttörése után javasolt: ez ugyanis megvédi a gyermek fogait a fogszuvasodás kialakulásától. A legsérülékenyebbek a 6-8 éves korban kibújó nagyőrlők. A kezelés során egy speciális fluorid anyaggal töltik fel a fogak barázdarendszerét. Az anyag lezárja a barázdákat, így a fogszuvasodás megelőzhető.
A kezelés teljesen fájdalommentes.
A barázdazárás egyes esetekben felnőtteknek is ajánlott kezelés.
Tejfogak kezelése

A tejfogak tisztítása mellett a helyzeti rendellenességeket is szükséges kezelni. A megfelelő fogászat segíti a szülőt abban, hogy ezeket a folyamatokat időben helyén kezelje.
Tehát a megelőzés kiemelkedő szerepet kap, de a tejfogak nagyon érzékenyek, ezért könnyen előfordulhat, hogy a megfelelő szájhigiénia mellett is tömésre, gyökérkezelésre lehet szükség.
Fogtömés és gyökérkezelés gyermekeknél
A szuvasodás terjedésének mértéke a tejfogak összetétele miatt lehet magasabb: a zománcréteg jóval vékonyabb, a fogbél pedig nagyobb kiterjedésű. Emiatt a fogszuvasodás sokkal intenzívebb mértékben terjedhet, amely hamar szükségessé teheti a fenti beavatkozásokat.
A fogtömés nagyon hasonló, mint a maradó fogak esetében. A fluoridot tartalmazó tömőanyaggal nagy mértékben csökkenthető a szuvasodás esélye.
A gyökérkezelés akkor kerül szóba, ha a szuvasodás eléri a fogbeleket. A kezelés azért is lehet szükséges, mert a tejfogak megmaradása a maradó fogakat is érinti, így eltávolításukra csak a legvégső esetben kerülhet sor.

Fogletörés, fogsérülés kezelése
A fogsérülés, esetleges fogletörés gyakori lehet a gyerekek esetében. Ez pedig már az a panasz, amelyen csak a fogászat és a jó szakember segíthet.

A sérülések kezelése annak fokozatától függ, de minden esetben ajánlott egy fogászati vizsgálat, a későbbi gyulladások és fertőzések elkerülése érdekében. Kisebb hibák, illetve törések korrigálása tömésekkel és élpótlásokkal megoldható, nagyobb mértékű sérülés esetén gyökérkezelés, felépítés és teljes pótlás is lehetséges.
Mikor kerüljön sor először a gyermekfogászat meglátogatásra?
A gyermek tejfogainak előtörése nagyjából 2 éves korra befejeződik. Már az első tejfog áttörésekor keressük fel a fogorvost, megbeszélni a tisztítást, és hogyan taníthatjuk, majd gyakoroltathatjuk a helyes fogmosást gyermekünkkel.
A konzultáció során az ismerkedés, az eszközökkel való találkozás a legfontosabb: így a későbbiekben elkerülhető a fogorvostól való félelem.
Gyakori, hogy a fogorvos felméri a gyermek fogainak állapotát, kiszűri a fejlődési rendellenességeket, illetve rávilágít az esetleges későbbi problémákra.
Ezt követően fél évente esedékes a konzultáció vagy kezelés. A gyermekek, amennyiben hozzászoktak a fogorvos rendelőjéhez, eszközeihez, és kialakult egy bizalmi kapcsolat, természetesen ülnek majd bele a fogorvosi székbe.
Fogápolás gyermekkorban
A fogápolási rutin kialakítása végigkíséri a gyermekkort: már egészen kicsi korban ki kell alakítanunk a megfelelő, egészséges fogápolási rutint. Másra van azonban szükség a babakorban, gyermekkorban a tejfogak és a maradó fogak esetében.
Fogápolás babakorban
Már az első fogacskák kibújása után el kell kezdenünk a rutin kialakítását. Az első fogakat elegendő vizes gézlappal, vagy babafogkefével áttörölni, tisztítani. Az ideális fogkefe apró fejű, puha sörtéjű: azonban ha tanácstalanok vagyunk a fogorvos segíthet a választásban.
A tejfogak kialakulása
A tejfogak kialakulása után is vannak bizonyos szabályok, amelyeket a szülők és a gyerekek együttesen alakíthatnak ki.
Ez elsősorban a tisztántartásra vonatkozik: a babák esetében ez főleg a szülő feladata, de ahogyan cseperedik a gyermek, úgy vonható be ő is, akár a fogkefe kiválasztásába, akár a szájápolási rutin elsajátításába.
A tejfogak ápolása, a fent említett okok miatt különösen fontos: érzékenyebbek, sérülékenyebbek, mint a maradandó fogak, és a fogszuvasodás is sokkal hamarabb és nagyobb mértékben érintheti őket.
A helyes fogmosás, a fogazat ápolása és annak kialakítása idő, melynek része a rendszeres látogatás a fogorvos rendelőjében.
A tejfogak kialakulása után a gyermek maradó fogai is extra odafigyelést igényelnek.
A tejfog megfelelő időben történő eltávolítása gyorsíthatja, vagy akár le is lassíthatja az alatta lévő fog előretörését, ennek is a későbbi szabályosság miatt lehet szerepe.
Amennyiben a tejfog alatt nem növekszik maradandó fog, nem kell aggódni, azonban érdemes kikérni a fogorvos vagy a fogszabályozó orvos véleményét.

A maradandó fogak
Többnyire 6 éves korban kezdenek el kialakulni a maradó fogak. Egyes esetekben a tejfog nem esik ki magától: amíg ellátja funkcióját, addig jobb, ha nem avatkozunk közbe.
Az alsó metszőfogak meglazulásával indul a tejfogak váltása. Ekkorra azonban már az első nagyörlő fogak, vagyis a hatos fogak vagy már kinőttek, vagy már elkezdtek kinőni.
Ezek előbújását nem előzi meg tejfog kiesése, ezért sokszor a szülők azt hiszik, azok még csupán tejfogak, nem fordítanak rájuk kellő figyelmet, gondolván, úgyis lesz helyette másik.
A ténylegesen cserélődő első tejfogak az alsó és felső nagymetszők, azaz középvonaltól számítva az első fogak. Ezeket követik a kismetszők, a szemfogak, majd az első és második kisörlők.
Ezek általában néhány hónap vagy egy év eltolással cserélődnek, nagyjából ebben a sorrendben, de itt is lehetnek egyéni eltérések. Összességében a fogváltás 12 éves korra zárul le, a második nagyörlők vagyis a sorban hetedik fogak előbújásával.
Ha a gyermek rendelkezik bölcsességfog csírákkal, akkor azok csak 17 éves kora után bújnak elő, ám, hogy valóban számíthatunk e rájuk, az sok mindentől függ, ebben a fogorvos adhat bővebb tájékoztatást.
A modern fogászatban a felnőttkorú páciensek körében is egyre népszerűbb eljárás a fent említett barázdazárás, mely az esetlegesen kialakuló fogszuvasodást előzheti meg.
Nagyon fontos a megelőzés!
A fogmosás, a rendszeres fogászati szűrés és a fogakat érintő beavatkozások időben történő elvégzése: talán ezek a legfontosabbak ahhoz, hogy elkerüljük a rossz fogak problémáját. (És ezeket mind biztosítja a gyermekfogászat.)
Bizonyos anyagok, mint a cukros innivalók, édességek, nagyobb mértékben károsíthatják a fogat, ezért ezek mérséklésére kiemelten figyeljünk.
A szükséges fogászati kezelés időben történő elvégzése a rendszeres, félévente történő szűrések alkalmával is megtörténhet: ne hanyagoljuk el a gyermekek fogápolását, hiszen később ez maradandó problémákhoz vezethet.
A megfelelő fogmosás, a gyermek szájápolási rutinja nem a fogorvosi székben kezdődik, de kiemelkedő szerepet játszik abban: amennyiben kérdése lenne, megbízható szakembert keres gyermeke számára, keressen minket bátran!
KONZERVÁLÓ FOGÁSZAT ÉS FOGPÓTLÁSTAN SZAKORVOSA
Fogszakorvos vagyok, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karán végeztem 2004-ben. Konzerváló fogászat és fogpótlástan szakvizsgámat 2007-ben szereztem.
Fogászatokon és klinikákon szerzett tíz éves tapasztalatommal saját rendelőt nyitottam, ahol a precizitás és profizmus mellett törekszünk a fájdalommentes, oldott hangulatú kezelések megvalósítására.