A gyökérkezelés rettegett kifejezés a fogászati kezelések alkalmával. Fájdalmas, ijesztő beavatkozásnak tartjuk, pedig a jól kivitelezett, óvatos kezelés megmentheti a gyulladt, beteg fogat. Nézzük, mi is pontosan a gyökérkezelés, hogyan zajlik, miért lehet fontos és mennyire normális a kezelést követő fájdalom?
Mi is pontosan a gyökérkezelés?
Ahhoz, hogy tudjuk, mivel állunk szemben, jó, ha ismerjük magát a problémát. A gyökérkezeléssel megmenthető a fog, ezért sok esetben nagyon fontos beavatkozás.
A gyökérkezeléskor eltávolítják a fog belsejében lévő rosszul, vagy egyáltalán nem működő ideg- és vérellátási rendszert, és gyökértömést helyeznek bele. Így a fogelvesztés és a fogszuvasodás további negatív következményei elkerülhetők.
Egészséges fogak esetén ugyanis a fog belsejében található erek és idegek táplálják a fogakat és továbbítják az ingerületeket. Ha ez a rendszer felborul, megsérül, az ideg megfertőződhet, és a fog elhalhat.
Mikor és miért szükséges a gyökérkezelés?
A fogszuvasodás, hő-, kémiai, mechanikai ingerek, különböző sérülések okozhatják a fogbélüreg fertőződését, gyulladását, végső soron pedig a fogideg teljes elhalását.

Gyakori eset az is, amikor tömés alatt gyullad be a fogideg. Ez az az eset, amikor mindenképpen szükségessé válik a gyökérkezelés.
A gyökérkezelés segíthet a fog megtartásában:
- gyökérkezeléssel még menthető a fog,
- akár hosszú évekig rendben lehet a gyökérkezelt fog, ha emellé gondos ápolás társul,
- a beteg fogban érezhető erős fájdalom gyorsan megszüntethető

Milyen tünetek jelezhetik a foggyökér gyulladását?
A probléma természetesen nem marad észrevétlen, különösen akkor, ha már előrehaladottabb állapotban van a gyulladás. A leggyakrabban az alábbi tünetek jelentkeznek:
- rágási vagy ráharapási fájdalom;
- hidegre /melegre lassan múló fájdalom;
- éjszaka jelentkező fogfájdalom;
- íny- és/ vagy arcduzzanat,
- genny ürül a beteg fog környékén.
A fenti tünetek már mindenki számára érzékelhetőek és érdemes azonnal fogorvoshoz fordulni!
Hogyan végzik a gyökérkezelést?
Habár sokaknak az erős fájdalom ijedtségre az okot, a gyökérkezelés egy teljesen rutinművelet, melyet ma már modern eszközökkel végeznek. De hogyan is történik a kezelés?
1. Diagnózis felállítása
Első lépésként a fogorvos megállapítja a problémát és felállítja a megfelelő diagnózist. A legtöbb esetben ehhez röntgen szükséges. Ha a páciens folyamatos fájdalomra panaszkodik, és a fájdalomcsillapító sem segít, akkor gyökérkezelés lesz a megoldás.
2. Érzéstelenítés
A beavatkozás teljes érzéstelenítést igényel, melyet injekcióval végeznek el. Habár kellemetlen, a nélküle érzett fájdalom sokkal kellemetlenebb lenne, ezért nem érdemes tartani tőle.
3. A fog koronai részének átfúrása
A fúrás során megnyitják a fogat és feltárják az fogidegkamrát. Az így keletkezett lyukon keresztül érik el a gyökércsatornákat.
4. Fog gyökércsatornáinak a feltárása
A következő lépésben a fogorvos megkeresi a gyökércsatornákat, hiszen az elhelyezkedésük és a számuk foganként eltérő. Elektromos csatornahossz méréssel pontosan megállapítja, milyen hosszú a csatorna, hogy a kezelés a teljes csatornahosszon történjen.
5. Csatornák megtisztítása
A csatornák feltárása után a gyulladt, elhalt fogideg eltávolítása következi, majd a csatornafalak megmunkálása.A tisztításnak ez a mechanikai része kézi eszközök mellett ma már modern gépi tágító eszközökkel történik.
6. Fertőtlenítés és a gyulladás csökkentése
A fizikai tisztítást a kémiai követi. Fertőtlenítenek és gyulladáscsökkentő anyagokat használnak ahhoz, hogy a beavatkozás teljesen steril maradjon. Így a további gyulladás elkerülhető. Sok esetben lézersugarat is használnak a fertőtlenítéshez.
7. Ideiglenes tömés
Ha a kezeléssel végzett a fogorvos, jöhet a fog lezárása, melyet ideiglenes töméssel fejez be. Habár maga a tömés nem annyira strapabíró, fontos, hogy a kezelést követően odafigyeljünk rá az étkezések során.
A lezárással a fog nem tud elfertőződni, ezért fontos lépés a gyökérkezelés folyamatában.
Persze a legtöbb esetben a megelőzés a legtöbb megoldás, ezért érdemes félévente vagy legalább évente ellenőrizni a fogaink állapotát!
Normális a gyökérkezelés utáni fájdalom?
A gyökérkezelés rossz híre a fájdalomból ered: a legtöbb páciens nem csak a beavatkozás közben fellépő fájdalom miatt, hanem az azt követő kellemetlenségek miatt is aggódik. A mai módszerek azonban segítenek csökkenteni a fellépő fájdalmakat, melyek a beavatkozást követő 1-2 napban még érzékelhetőek lehetnek, ez pedig normálisnak mondható.

A kezelést követően kíméljük és óvjuk a fogat. Mivel a gyökérkezelt fog akár hosszabb ideig is gyulladásban volt a kezelés előtt, ne ijedjünk meg egy kis irritációtól, érzékenységtől.
Más a helyzet, ha még napok múlva is fáj a fog, és visszatér, erősödik a fájdalom. Ebben az esetben mindenképp menjünk vissza a szakemberhez, ugyanis előfordulhat, hogy az egyik gyökércsatorna nem került elő a feltárás során, vagy nem sikerült teljesen feltárni azt. Így gyulladt részek maradhattak a fogban, tehát újabb kezelésre lehet szükség.
Mi a teendő gyökérkezelés után?
Elsőként is mindenképpen kövessük a fogorvos utasításait!
Azokat a megoldásokat alkalmazzuk, melyeket a szakember ajánlott, így elkerülhetjük a további kellemetlenséget.
Lássuk, mik azok, amelyekre mindenképpen figyeljünk oda a beavatkozást követően:
- kerüljük az érintett oldalon való rágást,
- puha állagú ételeket fogyasszunk,
- ideiglenesen alkalmazhatunk fájdalomcsillapítót,
- hagyjuk ki a rágós, ragacsos élelmiszereket ebben az időszakban,
- mossunk megfelelően és körültekintően fogat.
Meddig marad egészséges a gyökérkezelt fog?

A gyökérkezelés, statisztikai adatok alapján, 90-95%-ban sikeres, ha a megfelelő technikát alkalmazza a fogorvos. Sajnos előfordulhat, hogy mégis el kell távolítani a fogat, de erre kicsi az esély. Sőt, egy amerikai kutatás szerint ez a szám a 97%-ot is elérheti.
Sok múlik a fog végleges helyreállításán, felépítésén, hiszen ez védi meg a fogat a baktériumoktól, segíthet megelőzni a további fertőzéseket. Ezért a megfelelő zárás nagyon fontos!
A legtöbb esetben szinte teljesen fájdalommentes a gyökérkezelés, mivel magas fokú technológiát alkalmazunk. Bízzunk a szakember megítélésében, és ne ijedjünk meg a gyökérkezeléstől, hiszen sokkal többet használ, mint azt elsőre gondolnánk.
Ennek ellenére rendkívül fontos, hogy ha kilazult a tömés, vagy nem múlik a fájdalom, mindenképp forduljunk a fogorvosunkhoz, és félévente járjunk kontrollra!
Ha azonban már észleli a tüneteket, foglaljon időpontot gyökérkezelésre rendelőnkbe!
KONZERVÁLÓ FOGÁSZAT ÉS FOGPÓTLÁSTAN SZAKORVOSA
Fogszakorvos vagyok, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karán végeztem 2004-ben. Konzerváló fogászat és fogpótlástan szakvizsgámat 2007-ben szereztem.
Fogászatokon és klinikákon szerzett tíz éves tapasztalatommal saját rendelőt nyitottam, ahol a precizitás és profizmus mellett törekszünk a fájdalommentes, oldott hangulatú kezelések megvalósítására.