Tartsa meg fogait hosszú távon!
Gyökérkezelés modern eszközökkel
Miből állnak fogaink?
Egy fog koronai és gyökéri részből áll, a fogállomány tekintetében megkülönböztetünk zománcot, alatta lévő dentint, és a fog legbelső részét képező pulpát. A pulpa (fogbélüreg) ereket, idegeket, kötőszövetet tartalmaz.
Mikor szükséges a gyökérkezelés?
Gyökérkezelés akkor válik szükségessé, ha a fogbélüreg (pulpa) megfertőződik, begyullad, elhal, esetleg megsérül. Ezt a következők okozhatják:

Fájdalommentes
Nincsenek mellékhatásai
Modern eszközökkel zajlik
Hogyan végezzük a kezelést?
Gyökérkezeléskor a gyulladt, elhalt, befertőződött pulpaszövetet teljesen eltávolítjuk, a pulpakamrát és a gyökércsatornákat fertőtlenítjük és végül gyökértömést készítünk. Hála a modern anesztéziának ez a kezelés ma már teljesen fájdalommentes.

Lássuk részletesen a folyamatot:
A sikeres gyökérkezeléshez elengedhetetlen a teljes pulpaszövet eltávolítása, a csatornákból is. Ehhez pontosan ismernünk kell a gyökércsatorna hosszát, melyre korábban csak röntgenfelvételekből tudtunk következtetni. Ma már elektromos csatornahossz meghatározóval (apexlokátor) pontosan bemérhető ez a hossz. Az eljárás teljesen fájdalommentes, mellékhatások nélküli és a röntgennel ellentétben nem jár sugárterheléssel, így terheseknél is biztonságosan alkalmazható.
Kezeléskor a csatornák fertőtlenítését 3%-os nátrium-hypoklorit és 17%-os EDTA- oldat váltott használatával érjük el. A fertőtlenítő oldatok hatékonyságát ultrahang rezgésekkel (30.000 Hz) tovább fokozzuk, ezáltal a csatornákat teljesen baktériummentessé tesszük.
A gyökércsatornák megmunkálása modern, rendkívül rugalmas nikkel-titán ötvözetből készült gépi eszközökkel történik, így a nagyon görbe csatornákból is lehetőség van az összes pulpaszövet eltávolítására. Ezekkel a speciális eszközökkel megmunkáljuk a gyökércsatornákat. Nagyon fertőzött fogaknál szükséges a gyökércsatornák gyógyszeres lezárása. Ilyen esetben egy következő alkalommal készítjük el a gyökértömést.