Ki is az a parodontológus és mivel foglalkozik pontosan? Mikor szükséges ellátogatunk hozzá? Cikkünkben a válaszokon túl körbejárjuk, hogy mire érdemes odafigyelni, hogy ne akkor érkezzünk meg a szakemberhez, amikor már túl késő.
Mit csinál a parodontológus?

A parodontológiai kezelésre akkor van tehát szükségünk, ha a fogágy megbetegedett és gyulladásban van.

Az alattomos fogágybetegség
A helytelen és rendszertelen fogápolás, a rossz szájhigiénia könnyen fogszuvasodáshoz és ínybetegségek kialakulásához vezethet.
Innen pedig csupán egy lépés a fájdalmas fogágybetegségek megjelenése.

Így sokan már csak akkor fordulnak fogorvoshoz, amikor az elváltozás is előrehaladott állapotban van, komoly tüneteket és fájdalmat okozva.
Ez a kezdeti stádium, azaz fogakat körülvevő ínyszövet gyulladás könnyen átalakulhat gyökérhártya gyulladássá, melyet periodontitisznek nevezünk. Innen pedig már csak egy lépés a súlyosabb fogínysorvadás, majd pedig a fogvesztés.
Nézzük milyen jelekre figyeljünk oda, hogy még időben felkeresshessünk egy szakembert és elkerüljük a komolyabb problémákat!
Az ínybetegségek négy stádiuma
Az ínybetegségeknél enyhe, közepes és súlyos stádiumokat különböztetünk meg az elváltozás mértékétől függően.
1. A fogínygyulladás
A fogínygyulladás, más néven gingivitis, egy enyhébb gyulladás, amely a fogakat körülvevő ínyszövetet érinti és nagyon gyakran fájdalommentes.
Kialakulásában nagy szerepe van a korábban már említett rossz szájhigiéniának, valamint a dohányzásnak.
Egyes esetekben hormonális változások, különböző betegségek, például a cukorbetegség, genetikai hajlam vagy egyes gyógyszerek szedése is közrejátszhat a fogínygyulladás kialakulásában.
Mire figyeljünk, hogy időben felismerjük a problémát?
- Mivel sokáig nem okoz panaszokat az elváltozás, így nagyon fontos, hogy rendszeres szűrővizsgálatokon vegyünk részt
- Az íny érzékenyebb lehet, megduzzadt és sötétebb színű
- Fogmosáskor tapasztalhatunk fogínyvérzést
- A hideg-meleg ételek és italok hatására a fognyak körüli terület érzékeny lehet
- Rossz szájízt és kellemetlen leheletet is tapasztalhatunk
2. A korai periodontitis
Ebben a stádiumban az íny fogmosáskor és már a fogselyem használatakor is vérezni kezd, az ínyszövet elkezd visszahúzódni.
A fogtasakok mélyülését tovább súlyosbítja a fellazult, gyulladt íny és a fog között található fogkő. Ezért is fontos szükség esetén a fogkőeltávolítás, amely nemcsak a kellemetlen lehelettől, de számos egyéb betegségtől is megóvhat minket.

3. A középsúlyos periodontitis
Az ínyszövet visszahúzódása ebben a stádiumban már fogérzékenységet és lazulást is okozhat és előfordulhat közepes mértékű csontvesztés is.
A fogak körüli vérzés és fájdalom egyaránt előfordulhat, miközben a fogtasakok is tovább mélyülnek.
Ebben az esetben sajnos már a fogak is meglazulhatnak, ugyanis ahogyan a fogíny eltávolodik a fogaktól, a természetes támasztórendszer meggyengül.
4. A súlyos periodontitis
Ebben a szakaszban az íny már súlyosan fertőzött. A foggyökerek hosszan kilátszanak.
Rágás közben intenzív a fájdalom és a fogvesztés is egészen gyakori ebben az állapotban.
A súlyos periodontitisz kezelésének részét képezheti már a csontpótlás vagy az implantátumok beépítése is.
Fontos megjegyezni, hogy a szájban lévő, állandósult gyulladások, gócok az immunrendszerünket is erősen terhelik. A test más területein is okozhatnak megbetegedéseket.
A súlyos és kezeletlen periodontitisz akár hajhullást, szív- és izületi problémákat okozhat, sőt a koraszüléssel is összefüggésbe hozták a szakemberek.
Azonban bármennyire is ijesztőek a fentebbiek, ne essünk kétségbe!
Ezek az állapotok megfelelő fogápolási szokásokkal és szájápolási eszközökkel, valamint rendszeres fogászati szűrővizsgálattal elkerülhetők.
Jelentekezzen be hozzánk szájhigiéniás kezelésre, hogy megelőzzük a nagyobb gondokat!
A szájüregünk egészségének visszanyerésével az általános egészségi állapotukban is jelentős javulást tapasztalhatunk.
A fogágybetegségre hajlamosító tényezők
Érdemes komolyabban odafigyelni a fogaink állapotára, ha bizonyos betegségekkel küzdünk. Ahogyan korábban már szó esett róla, a cukorbetegség például a fogágybetegségek egyik hajlamosító tényezője.
Azonban vannak olyan genetikailag kódolt más tényezők, amelyek szintén gyakrabban okoznak ilyen elváltozásokat. Ilyenek például a nyálunk összetétele, vagy a fogágybetegségek kialakulását elősegítő baktériumállomány túlzott jelenléte.
Egyes szívgyógyszerek, fogamzásgátlók vagy az epilepszia kezelésére alkalmazott készítmények szedése is befolyásolhatják a nyál összetételét és így az ínyek állapotát is.
Mikor forduljunk fogorvoshoz?
Ahogyan a fentiekben már említésre kerül, a betegség sokáig rejtetten maradhat, mivel nem okoz komolyabb tüneteket a kezdeti stádiumban.
Ezért a legfontosabb, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy rendszeresen részt vegyünk szűrővizsgálatokon.
A szakemberek legalább félévente javasolják a prevenciós jellegű látogatást a fogorvosunknál, mivel fontos, hogy idejében felismerjük a problémát.

A szakember ugyanis nemcsak a folyamatban lévő kóros elváltozásokat képes felismerni és hatékonyan kezelni, de a szájhigiénés tanácsadás alkalmával segít a megelőzésben és az eredmény megtartásában is.
Azonban, ha már gyulladt az íny és vörös, valamint duzzadt is, ne késlekedjünk,vegyünk igénybe parodontológiai kezelést.
Ne várjuk meg amíg a legsúlyosabb stádiumba ér a gyulladás, ami már a fogaink elvesztésével is járhat.
A parodontológiai kezelések különböző szintjei
Ha egészséges a szájüreg, a kezelést végző szakember személyes tanácsadás alkalmával bevezet bennünket a helyes szájápolási szokásokba. Személyre szabott segítséget kapunk, hogy minél tovább megőrizhessük fogaink és ínyünk egészségét.

Az enyhe lefolyású elváltozások
Ínygyulladás esetén eltávolítjuk az íny alatti és feletti fogkövet is és a fog polírozásával, valamint szükség esetén antibiotikumos kezeléssel megszünteti a szövet további fertőzését.
Amennyiben komolyabb beavatkozásra van szükség, a fogorvos kitisztítja a ínytasakokat és fertőtleníti is azokat.
A jó hír azonban, hogy az időben diagnosztizált és kezelt ínygyulladás általában maradéktalanul és maradandó nyomok nélkül gyógyítható.
Súlyosabb, már visszafordíthatatlan elváltozások
Ebben a szakaszban már a fogágy gyulladásakor beindult folyamatok sajnos visszafordíthatatlanok.
De nagymértékben lassíthatók az elváltozások a fogorvos segítségével.
Gyakran itt már sebészeti beavatkozásokra is szükség lehet a szövetek regenerálása, fogínyplasztika vagy művi csontpótlás kapcsán.
Ezt követheti egy korrekciós szakasz, amikor is a tényleges helyreállítás történik meg. Ez azonban csak teljesen egészséges, gyulladásmentes szájüregben lehetséges. Ekkor kerülnek pótlásra az elvesztett fogak, ekkor történik az implantálás.
A fogpótlás ebben az esetben kiemelten fontos.
Ugyanis, ha az elveszett fogat nem pótoljuk időben, a szomszédos fogak esetében ugyanígy felmerülhet a probléma.
Mivel a felszabaduló ínyek érzékenysége miatt hajlamosak lehetünk kihagyni a tisztításkor ezt a területet, tökéletes talajt teremtünk a baktériumoknak.

A fenntartó kezelések és a gondozás
Itt lesz az egyik legfontosabb szerepünk a kezelés alatt. Fontos, hogy pontosan kövessük a fogorvos utasításait, hogy megőrizzük egészségünket.
Hogy mit kell majd tennünk?
A legfontosabb a parodontológus szakember által helyreállított egészségi állapot fenntartása.
Azaz, hogy az esetlegesen behelyezett implantátumokat vagy egyéb fogpótlásokat megfelelően ápoljuk és rendszeresen eljárjunk kontrollra és dentálhigiéniai kezelésekre.
A kontroll ilyen esetekben 4-6 héttel a kezelés után esedékes és később, ha minden rendben, akkor a betegségektől és más egyéni adottságoktól függően 3 havonta vagy félévente javasolják a szakemberek. Természetesen erről a fogorvosunk is részletesen tájékoztat majd bennünket.
A fogászati implantátumok és a periodontitis
Fontos megjegyezni, hogy a fogágybetegség nem csupán akkor jelenhet meg, ha természetes, azaz saját fogakkal rendelkezünk. A fognyak környékén az implantátumok esetében is előfordulhat.
Ebben az esetben is nagyon fontos a körültekintő szájápolás, mivel a nem megfelelő tisztítás szintén gyulladáshoz vezethet.
Fordítsunk mindig kellő figyelmet a rendszeres és alapos fogmosásra és a szájvíz, valamint a fogselyem használatára.

Mit tehetünk, hogy megelőzzük a fogínygyulladást?
Az egyik legfontosabb, amit otthon tehetünk ínyünk védelme érdekében, ha elsajátítjuk a helyes fogmosási technikát és rendszeresen használunk fogköztisztító eszközeket és szájvizet is.
Fogaink épségét sokáig megőrizhetjük, ha néhány havonta ellátogatunk fogászati szűrővizsgálatokra, így megelőzhetjük a komolyabb elváltozások kialakulását is.
Jelentkezzen be hozzánk egy szájhigiéniás kezelésre!
Kollégáink az általános állapotfelmérésen és professzionális kezelésen túl hasznos tanácsokkal is ellátják a mindennapos szájápolással kapcsolatban.
Ha további kérdései lennének a témát illetően, vegye fel velünk bátran a kapcsolatot! Tegye meg az első lépést egy magabiztos és önfeledt mosoly felé.
KONZERVÁLÓ FOGÁSZAT ÉS FOGPÓTLÁSTAN SZAKORVOSA
Fogszakorvos vagyok, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karán végeztem 2004-ben. Konzerváló fogászat és fogpótlástan szakvizsgámat 2007-ben szereztem.
Fogászatokon és klinikákon szerzett tíz éves tapasztalatommal saját rendelőt nyitottam, ahol a precizitás és profizmus mellett törekszünk a fájdalommentes, oldott hangulatú kezelések megvalósítására.
Időpontot foglalok