A gyermekek esetében az egészséges tejfogak pontosan olyan fontosak, mint egy felnőtt szájüregében a maradandó fogak. A tejfogak egészségének megőrzése sok tekintetben kulcsfontosságú. Gyakran előfordul azonban, hogy a tejfog is szuvasodásnak indul, ami sok problémát okozhat a gyermeknek.
Ebben a cikkben bemutatjuk, miért olyan fontosak a tejfogak, és hogy mi a teendő, ha szuvas tejfog jelenik meg a gyermeknél.
Miért olyan fontos a tejfog?
A tejfogakat sokan – tévesen – nem tartják igazán fontosnak, ez azonban óriási tévedés, hiszen a gyermekek szempontjából ezek tökéletesen ugyanazt a funkciót látják el, mint egy felnőtt esetében a maradó fogak.
Az első fogak általában 6-8 hónapos korban jelennek meg a gyermek szájában, de az is igen gyakori jelenség, hogy csak 10-12 hónapos korában kezd egy gyerek fogzani.
A legtöbb esetben először az alsó metszőfogak jelennek meg, majd a felső metszőfogak, és végül az őrlő- és szemfogak. Ez azonban nem törvényszerű, egyéne válogatja, hogy milyen sorrendben jelennek meg a fogak. Ugyanígy a formájuk és méretük is egyedi, akárcsak a maradó fogaknál.
És hogy miért fontosak a tejfogak?
1. A gyermek emésztése
Az egyik legfontosabb dolog természetesen az étkezés. A tejfog kiemelt szerepet játszik a táplálkozásban, hiszen az emésztés már a szájüregben megkezdődik, sőt az egyik legfontosabb része a folyamatnak a rágás.
A tejfogakkal természetesen a rágás nem olyan hatékony, mint a maradó fogakkal, de a gyerekek egészséges táplálkozásához tökéletesen megfelelőek, hiszen egy gyerek nem is fogyaszt olyan nehéz ételeket mint egy felnőtt ember.
A megfelelő rágásban azonban az egészséges tejfogak fontos szerepet játszanak, ezek nélkül pedig komoly emésztési zavarok alakulhatnak ki a gyermekeknél, ami az egész életükre hatást gyakorolhat.
2. Maradó fogak növése
A maradandó fogak helyes növekedését is elősegíti a rendezett, egészséges tejfog. Ha a gyermek tejfogai rendezettek, akkor a növésnek induló maradandó fogak könnyebben illeszkednek be a fogsorba.
Ráadásul egy beteg, például szuvas tejfog, mivel sokkal gyengébb a felépítése, hamarabb megy tönkre, és így akár az alatta elhelyezkedő fogra is átterjedhet a fogszuvasodás. Ennek a kezelése ráadásul sokkal nehezebb, és a legtöbb esetben későn van észlelve.
3. A beszéd fejlődése
A hangképzésben és így a beszédben a fogaknak kiemelt szerepe van, hiszen egyes hangokat nem is tudunk képezni fogak nélkül. Ez azonban nem csak a maradandó fogakra igaz, hanem a tejfogakra is.
A beszéd kialakulása már 1 éves kor előtt megkezdődik, hiszen ilyenkor már egyszerű szavakat utánozhatnak a gyerekek. Az 1 éves kor betöltése után azonban rohamosan fejlődik a verbális kommunikáció, és ebben természetesen óriási szerepe van a fogaknak.
A szuvas tejfog valódi probléma
Ahogy korábban említettük, a tejfogakkal kapcsolatban gyakori tévhit, hogy nem kell rájuk vigyázni, és hogy ezen fogak esetében a tömés valójában nem is szükséges.
Ez azonban óriási tévedés.
A tejfogak még könnyebben szuvasodnak, mint a maradandó fogak, hiszen a felépítésük is sokkal gyengébb. A rajtuk lévő zománcréteg – melynek fő funkciója a fog belsejének védelme – nagyjából fele olyan vékony, mint egy maradó fog esetében, így kétszer olyan gyorsan tönkre is tud menni.
A fogszuvasodást okozó baktériumok így gyorsabban tehetnek kárt ezekben a fogakban.
A gyermekek fogaira két különféle szuvasodás is jellemző, melyeket külön be fogunk mutatni.
1. Cirkuláris szuvasodás
A gyermekek fogainál igen gyakran jelentkező szuvasodás a cirkuláris caries. Ez a fajta szuvasodás az első fogak esetében jelentkezik, méghozzá a fog és az íny találkozásánál.
A fogak ilyen jellegű szuvasodása gyerekeknél általában akkor alakul ki, amikor magas cukortartalmú üdítőket, teákat iszik a gyermek. Ez a szuvasodás igen gyorsan tönkreteszi a fogakat, ami sokszor azzal jár, hogy a gyerek elveszti az egész fogat, hiszen a szuvasodás miatt a korona leválik, hiszen az íny tövében indul meg a fog szuvasodása.
2. Őrlőfogak szuvasodása
Az őrlőfogak szuvasodása is kialakulhat, és ez legalább akkora problémákat okozhat, mint az előbb említett fogszuvasodás.
Ha az őrlőfogak kiesnek, vagy kihúzásra kerülnek, akkor a rágás, így az emésztés is nehezebb lesz. Ezeket a fogakat tehát érdemes ápolni és ha szükséges, a tömés lehetőségével is élni kell, hiszen ezzel meghosszabbítható a fog élettartama.
A túl hamar elvesztett tejfog miatt ráadásul a maradandó fog kibújása is problémás lehet. A kihúzott vagy kihullott tejfog helye ugyanis beszűkül, így a maradandó fogak nagyobb eséllyel nőnek ki ferdén, ami a későbbiekben ahhoz vezethet, hogy a gyermeknek fogszabályozásra lesz szüksége.
Hogyan alakul ki a szuvas tejfog?
A tejfogak szuvasodása igen gyakori jelenség. Ennek oka pedig az, hogy a legtöbb esetben a nem megfelelő táplálkozás okoz szuvasodást, ahogy felnőttkorban is.
A tejfogaknál sokkal vékonyabb a zománc, így kevésbé ellenállóak a szuvasodást okozó tényezőknek.
De pontosan milyen okai lehetnek a tejfogak szuvasodásának?
1. Cukrozott és szénsavas üdítők, teák fogyasztása
Gyermekek esetében fokozottan veszélyes a magas cukortartalmú üdítők és teák fogyasztása, pont az előbb említett alacsonyabb zománcréteg miatt. Ráadásul sok gyerek éjszaka is fogyaszt cumisüvegből cukrozott teát, ami szintén nagy mértékben hozzájárul a fogszuvasodás kialakulásához.
A cukrozott üdítők ráadásul gyermekkori cukorbetegség kialakulásához is vezethetnek.
Részletesen foglalkoztunk a témával a cukorbetegség és a fogak kapcsolatáról szóló cikkünkben.
2. Túl sok édesség fogyasztása
Hasonlóan a cukros üdítőkhöz, az édességek fogyasztása is elősegíti a fogszuvasodást, így gyermekek esetében ezeknek a termékeknek a fogyasztása is magas kockázattal jár.
3. Felnőttek szájából származó baktériumok
Itt a legjobb példa az az eset, amikor a cumit vagy cumisüveget a szülő kóstolás gyanánt a szájába veszi, és ezután adja oda azt a gyermeknek.
A felnőttek immunrendszere sokkal ellenállóbb, így az ő szájukből a gyerek szájüregébe kerülő akár ártatlan baktériumok is nagyobb problémát okozhatnak.
4. Helytelen vagy túl rövid fogmosás
A tejfog mosása rendkívül fontos, mégis sok szülő elhanyagolja ezt. Kisgyermekek esetében a száj- és fogápolás teljes mértékben a szülő felelőssége, legyen szó a fogmosásról vagy akár a fogászati szűrővizsgálatokról.
Így előzhető meg a szuvas tejfog
Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan lehet megelőzni a tejfog szuvasodását.
1. Egészséges táplálkozás, kevés szénhidrát és cukor
A tejfog egészségnek megőrzésében a legfontosabb tényező a megfelelő táplálkozás, beleértve a folyadékok fogyasztását is.
Kerülni kell a magas cukor- és szénhidrát tartalmú ételeket és üdítőket, illetve a szénsav is károsítja a fogakat, így ezt is kerülni kell.
Fontos emellett a megfelelő ásványi anyagok bevitele, mint például a kalcium, ami hatalmas szerepet játszik a csontok és a fogak fejlődésében. Emellett a foszfor, a K-vitamin, C-vitamin és A-vitamin is fontos.
2. Megfelelő fluoridbevitel
Külön kell beszélnünk a fluorról, hiszen ennek kiemelt szerepe van a fogszuvasodás elleni védelemben. A fluor a fogba beépülve erősíti a fogzománcot, illetve segít a fogszuvasodás kialakulását erősítő baktériumok elleni védelemben is. Így lényegében csökkenti a fogszuvasodás kialakulásának az esélyét.
Felnőttek esetében a fluor-tartalmú fogkrém használata a javasolt, gyermekek esetében azonban a fluoridos fogkrémek használata nem javasolt. Így ezt az elemet érdemes táplálkozással bevinni. A zöldségek kifejezetten sok fluoridot tartalmaznak, így ezek fogyasztása kifejezetten ajánlott.
Magas fluorid tartalmú ételek: spenót, paradicsom, uborka, sárgarépa, spárga, cékla.
3. Rendszeres és alapos fogmosás már gyermekkorban is
Természetesen a fogszuvasodás megelőzésében nagy szerepet játszik a rendszeres és alapos fogmosás is.
A gyermeknek a tejfog megjelenésétől kezdve rendszeresen mosni kell a fogát. Ebben persze óriási szerepe van a szülők hozzáállásának. Érdemes este és reggel együtt végezni a fogmosást a gyermekkel, hiszen így ellenőrizni lehet azt, illetve a rászoktatás is könnyebb, ha gyerek és szülő együtt mossa a fogát.
4. Rendszeres fogászati szűrés
A gyermekfogászat egyik legfontosabb feladata, hogy a tejfogat minél tovább használni tudja a gyerek.
Rendszeres szűrővizsgálatokkal meg lehet előzni ezeknek a fogaknak a korai elvesztését, így kisgyermek korban is már figyelmet kell szentelni annak, hogy rendszeres legyen a fogászati szűrővizsgálat.
Ha a tejfog esetében már megjelent a szuvasodás, akkor annak mértékétől függően érdemes lehet a tömés mellett dönteni. Ezzel kapcsolatban pedig különösen fontos a fogorvossal való konzultáció.
A maradó fog szempontjából is rendkívül fontos a szuvas tejfog megelőzése
A cikkben tehát bemutattuk, hogy a tejfog egészsége több szempontból is kiemelten fontos. Nem csak a gyerek szájhigiéniája szempontjából, hanem a maradó fogak tekintetében is szerepe van annak, hogy minél tovább tudja használni a tejfogait. A tejfog szuvasodása és korai elvesztése ráadásul a maradó fogak egészségére is hatással lehet.
Ha gyermekfogászati szűrésre van szüksége, bátran keressen minket, bármilyen probléma esetén állunk rendelkezésére.
KONZERVÁLÓ FOGÁSZAT ÉS FOGPÓTLÁSTAN SZAKORVOSA
Fogszakorvos vagyok, a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karán végeztem 2004-ben. Konzerváló fogászat és fogpótlástan szakvizsgámat 2007-ben szereztem.
Fogászatokon és klinikákon szerzett tíz éves tapasztalatommal saját rendelőt nyitottam, ahol a precizitás és profizmus mellett törekszünk a fájdalommentes, oldott hangulatú kezelések megvalósítására.